Néha még olyan embereknél is megfigyelhető ez a hiba, akik pedig már túl vannak egy csomó beszéden, előadáson, tájékoztatón, prezentáción, meetingen stb.
Úgy is nevezhetnénk, hogy a „Nagy Kaptafa” hiba.
Amikor minden egy kaptafára készül… (Tudod, a „kaptafa” a cipész által használt fa cipőforma, amin a cipőt készíti. Amire tehát azt mondják, hogy egy kaptafára készült, az azt jelenti, hogy az mind ugyanolyan, nincs köztük semmi különbség.)
A „Nagy Kaptafa” hiba elkövetői ugyanígy vannak a beszéddel.
Mindet ugyanarra a kaptafára készítik, magyarán betanulnak egy szöveget, megcsinálnak egy diasort, beleraknak 3 sztorit, és UGYANEZT mondják el minden helyzetben, mindenféle közönségnek.
Mondjuk, egy pénzügyi tanácsadó beszél a legfontosabb pénzügyi hibákról, amikre egy cégvezetőnek figyelni kellene.
Van erről egy 1 órás előadása, azt szépen be is tanulta, és akárhová is hívják, mindenütt ugyanazt mondja el.
Figyelj, mert fontos kiegészítés jön!
Ez lehet, hogy egy REMEK előadás!
Profik benne a példák, ragyogóak a diák, és az átadott infó, amit összeszedett hozzá, az tényleg nagyon átgondolt, és kétség sem férhet hozzá, hogy ezek a legfontosabb tudnivalók a témában!
Igen ám, de had kérdezzek valamit!
Amikor felkérik, hogy tartson előadást a „Fiatal Vállalkozók Klubjában”, ahol csupa olyan fiatal van, aki még csak most kezdi el a vállalkozói életet, és a legfőbb gondjuk az, hogy hogyan induljanak el és hogyan éljék túl az első évet, azok vajon miről akarna hallani?
És vajon mennyire lesz hasznos nekik, ha emberünk hosszú perceken át magyarázza, hogy ha a céget átadod az utódodnak, akkor mire kell figyelned a szerződésekben stb.?
Hát ezek a jámbor ifjak az életüket kezdik el építeni, és ugyan hol van az még az ő elképzeléseikben, hogy egyszer majd átadják a vállalkozásukat?
Nem csoda, hogy egy idő után, ha tetszik, ha nem, az előadónk elveszti a közönségét, pedig amiről beszél, az okos dolog, csak NEM ENNEK A KÖZÖNSÉGNEK SZÓL!
Vagy ha az ország egy olyan térségében tart előadást a mi szakemberünk, ahol évek óta a legnagyobb gond a szakemberhiány, de az előadásban egyetlen szó sem esik erről, van viszont 20 perc a holdingokról, akkor tartok tőle, hogy megint csak elveszti a közönségét, és az emberek kicsit csalódottam mennek haza.
Emberünk pedig mindkét esetben tanácstalanul tárja szét a kezét, és nem érti, hogy mi a baj a hallgatósággal, mikor pedig amit ő elmondott, az milliókat érő tanácsok csokra volt.
Megmondom, mi a baj!
Ez itt a „Nagy Kaptafa” hiba!
NE sablon előadásokban gondolkodj, amiket automatikusan lenyomsz mindenhol!
MÉRD FEL, hogy az adott közönségnek, milyen gondjai, céljai vannak, milyen élethelyzetben működnek éppen, és IGAZÍTSD hozzájuk az előadást!
Ők hálásak lesznek, te meg elégedett!